Marek Rękas

Studia medyczne ukończył w 1992 na Wojskowej Akademii Medycznej (WAM) w Łodzi. Stopień doktorski uzyskał na podstawie pracy dotyczącej przydatności wybranych testów psychofizycznych w ocenie funkcji nerwu wzrokowego u chorych na stwardnienie rozsiane. Do 1995 pracował w Dęblinie. W 2002 przeniósł się do Warszawy, gdzie został zatrudniony w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM). Habilitował się w 2009 na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. Odległe wyniki leczenia operacyjnego jaskry ze współistniejącą zaćmą modyfikacją własną sklerektomii głębokiej. W 2014 został mu nadany tytuł naukowy profesora nauk medycznych[6][5]. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (oddział warszawski, Sekcja Okulistyki Wojskowej, Sekcja Jaskry).
Od października 2011 pełni funkcję kierownika Kliniki Okulistyki WIM. Klinika współpracuje m.in. z Stanford University oraz uczestniczy w badaniach amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).
W 2013 szef MON Tomasz Siemoniak powołał go na stanowisko konsultanta wojskowej służby zdrowia w dziedzinie okulistyki. W listopadzie 2016 został powołany przez ministra zdrowia do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki.
Zainteresowania badawcze i kliniczne M. Rękasa dotyczą m.in. takich zagadnień jak: chirurgia zaćmy i jaskry, chirurgia przedniego odcinka oka oraz neurookulistyka.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2019)] oraz Medalem „Pro Bono Poloniae” (2019).

 

Tematyka wykładu

Referat przedstawi kompendium obecnej wiedzy, na temat roli soczewki oka w patomechanizmach jaskry otwartego i zamykającego się kąta. Zaprezentowane zostaną dane opisujące efektywność baroprotekcyjną oraz ryzyko związane z procedurami chirurgii soczewki w poszczególnych typach pierwotnych i wtórnych neuropatii jaskrowych.