Marta Misiuk-Hojło


Migrena jest wieloczynnikowym, neurologicznym, schorzeniem, w przebiegu którego występują ostre bóle głowy. Bóle migrenowe często zaburzają życie zawodowe oraz rodzinne, znacznie obniżając jakość życia. Migrena jest jednym z najdroższych schorzeń neurologicznych, co wynika z wysokich kosztów leczenia, a także pośrednio ze spadku produktywności w pracy, pacjenta dotkniętego schorzeniem. Badania epidemiologiczne pokazują zwiększone występowanie migreny u pacjentów z jaskrą, zwłaszcza z jaskrą normalnego ciśnienia. Dotychczas nie wykazano, aby migrena była czynnikiem ryzyka jaskry pierwotnej zamkniętego kąta. W diagnostyce różnicowej należy jednak mieć na uwadze, że jaskra pierwotna zamkniętego kąta może być przyczyną bóli głowy. Migrena jest również chorobą częściej występującą u kobiet.
Doniesienia naukowe wskazują na istotny wpływ poziomu estrogenów na ryzyko rozwinięcia się neuropatii jaskrowej i podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. W ciągu życia organizm kobiety jest poddawany dużym wahaniom tych hormonów, w stanach fizjologicznych i wywołanych jatrogennie. Płeć żeńska jest czynnikiem ryzyka neuropatii jaskrowej, co uzasadnia liczne badania określające rolę hormonów w patogenezie tej choroby.


Prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śl. we Wrocławiu, jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Jaskry , członkiem Rady Okulistów Polskich, przewodniczącą Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, członkiem Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia AMD, członkiem Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie okulistyki dla województwa dolnośląskiego.
Wybitny specjalista prowadzący badania naukowe nad jaskrą, zagadnieniami związanymi z zapaleniami błony naczyniowej oraz zwyrodnieniem siatkówki związanym z wiekiem.
Na dorobek naukowy profesor Marty Misiuk-Hojło składa się 495 publikacji oraz wiele wystąpień na sympozjach krajowych i zagranicznych. Jest autorką i współautorką 8 podręczników i 10 monografii, redaktorem naczelnym „Przeglądu Okulistycznego”.
Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej oraz odznaczeniem „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, otrzymała Nagrody Indywidualne J. M. Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: I Stopnia za ważne i twórcze osiągnięcia w pracy naukowej oraz II Stopnia za ważne i twórcze osiągnięcia w pracy dydaktyczno-organizacyjnej.